V průběhu našeho seriálu, jsem vám vylíčil historii a příběhy různých sportů, které se dají provozovat v přírodě. Je jich však takové množství, že kdybychom se měli každému sportu věnovat v UZ zvlášť, tak by nám k tomu nestačilo pomalu ani deset let.  V poslední době navíc vzniká velké množství takových sportů, které podnikají převážně mladší lidé kvůli adrenalinovému vzrušení. Je jich opravdu  mnoho a mají často i anglické názvy, tak určitě mnozí z nás možná ani nevědí, co se tím čím oním názvem sportu vlastně skrývá.

   Extrémní sporty se dají rozdělit, do třech základních kategorií: sporty na zemi, ve vzduchu a ve vodě.

Mezi extrémní sporty na zemi, se dají zařadit například horolezectví, inline skating (v překladu ježdění na jednořadých kolečkových bruslích), skateboarding (ježdění na prkně – skateboardu), mountainboarding (ježdění v přírodě na něčem podobném skateboardu, avšak speciálně upraveném s většími kolečky), horská kola, BMX (extrémní závody na speciálně upravených kolech), caving (zdolávání neznámých jeskyň), tajenka (sjíždění zasněženého svahu s prknem), Speed Biking (sjíždění zasněženého svahu nebo jízda na ledu na speciálně upravených horských kolech) nebo pozemní sáňkování a mnoho dalších.

Mezi extrémní sporty provozované ve vzduchu patří bungee jumping (volný pád na speciálním laně například z mostu), rogalo, provazochodectví, skoky a lety na lyžích, parašutismus, sky surfing (parašutismus za pomoci speciálního surfovacího prkna na nohou) a další.

Mezi extrémní sporty na vodě se dají zařadit vodní lyžování, windsurfing, volné potápění (bez užití dýchacích přístrojů), vodní skútry, surfování na prkně, sjíždění divoké vody a mnoho dalších.

Pak existuje i jeden takový extrémní sport, který je vlastně kombinací sportů ve vodě a na zemi. Je to triatlon, kombinace plavání, jízdy na kole a běhu, který je opravdovou zkouškou fyzických i psychických sil.

A ještě jedna rada pro ty, kteří by se do některého z extrémních sportů rádi pustili. U všech sportů je třeba zachovat maximální bezpečnostní  opatření a provozovat je alespoň pod dohledem někoho, kdo už s tím či oním sportem má nějaké zkušenosti, abychom si náhodou nepřivodili trvalou invaliditu nebo dokonce…, raději nechci mluvit.

 

Libor Čermák

 

Prameny: Joe Tomlinson: Encyklopedie extrémních sportů