Nevím, jak vy, ale mě, jakmile se udělá pěkné počasí, to táhne někam pryč z města, někam, kde je pokud možno hodně divočiny. Rád se například nechám odvézt vlakem k Sázavě a pak už jdu jenom pěšky tam, kam mne to táhne a kdybych býval měl kolo, viděl bych toho ještě víc. Myslím, že takovou rozmanitou krajinou, jako má naše republika, se nemůže pochlubit ani leckterý přímořský stát. Na celém území kopečky (snad jen z výjimkou Polabí a moravských úvalů), pohoří převyšující tisíc metrů, tvoří přirozenou  hranici po většině jejím obvodě. Velkou část území pokrývají hluboké lesy, říčky a řeky dávají příležitost nejrůznějším romantickým výletům, mohutná skalní města provokují naší fantazii a pro četné dobrodružné povahy se stávají i výzvou. Táhnou se od Děčína přes Českolipsko, Jičínsko, semilsko až do Broumovského výběžku a většinou je tvoří pískovec vzniklý z naplaveného písku mělkého křídového moře, které v druhohorách zasahovalo až do Čech. Vlivem geologických pochodů, vodní a větrné eroze pak vznikly takové nádherné útvary, jenž můžeme pro svojí  bravurnost dodnes obdivovat. Ne nadarmo bylo Česko-saské Švýcarsko vyhlášeno národním parkem. Například taková Pravčická brána, je skalní most, jemuž podobné se nalézají až v USA.

   Na Kokořínsku zas zvláštní hřibové útvary Pokličky lákají většinu návštěvníků zdejšího hradu. Tato oblast nám též dokazuje, že skály si oblíbili i pravěcí lidé, neboť jeskyně byly mnohdy jediným útočištěm před nepřízní počasí. Pokud se přesuneme více na východ do Českého ráje, tak tam se dá říci totéž. Snad ve všch čtyřech velkých skalních oblastech, kterými jsou Prachovské skály, Maloskalsko, Mužský-Příhrazy a Hrubá Skála se dá narazit na působení pravěkého člověka. Při té příležitosti, zde můžeme navštívit i řadu památek (Trosky, hrad Kost, Humprecht u Sobotky, nebo romantický zámek Sychrov.

  Další neméně významná oblast se nalézá mezi Trutnovem. Broumovem a Hronovem, kde můžeme najít skvostná skalní města - Adršpašsko-teplické skály nebo deset kilometrů dlouhý hřeben Broumovských stěn. Když zde přejdeme státní hranici do Polska, po několika málo kilometrech narazíme na 919 metrů vysokou stolovou horu Hejšovinu, Komu se však nechce s sebou nosit pas, může navštívit stolovou horu jinou o zhruba 200 m nižší, nalézající se asi tři kilometry od Police nad Metují pojmenovanou tajemným názvem Ostaš. Když jsem byl v broumovském muzeu, tak mě průvodce informoval o tom, že tato hora je i jakýmsi mýtickým centrm tohoto kraje. Ovšem, když jsem se podíval na mapu, zjistil jsem, že je i jakýmsi centrem geometrickým. Stejně jsou totiž od ní vzdálena tři významná města: Broumov, Hronov a Adršpach, jenž tak vytvoří přesný rovnstranný trojúhelník.

  Určitě si zde nenechte ujít Adršpašské skály patřící pro svojí rozlehlost a pestrost k nejkrásnějším skalním městům v České republice. Prohlédněte si mohutný skalní útvar "Milenci" nebo "Starostovi", povozte se na lodičce  v Adršpašském jezírku, kde vás průvodci i dobře pobaví. Je docela možné, že se mezi vámi najde i nějaký horolezec, pro kterého jsou skály předmětem sportovního výkonu, V tom případě mi nezbývá nic jiného, než před vámi smeknout. Mnoho přijemných zážitků vám přeje

Libor Čermák 

 

Články s poznávací tématikou:

Závan pohádkové atmosféry

Výlet do historie