Každý člověk pěstující turistiku musí uznat, že to je projev i určité životní filozofie. Zvolí si nějaký cíl, za kterým jde nebo se snaží jít, a když dosáhne jednoho vrcholu, pokusí se dosáhnout dalšího. právě tak to funguje jak v turistice, tak i v životě. snad proto získal tento sport posledních 200 letech velkou oblibu, protože jeho vyznavači se pokouší zdolat co nejvíc vrcholů a cílů. Nejrůznější kopečky, tak získávali na významu třeba tím, že se na nich postavila nějaká hospůdka nebo z nich byl pěkný rozhled po okolí. V krajině tak vznikaly nové dominanty - rozhledny, aby se turista  za svůj výkon mohl pokochat krásou okolních hor, lesů, luk a polí.

   Poprvé se tak stalo v roce 1825 na kleti, kde dnes můžeme nalézt ještě televizní věž a hvězdárnu. Kdybychom chtěli nalézt skutečný rozhlednový ráj, museli bychom nejspíš zamířit do Jizerských hor, kde jsem jich napočítal jedenáct a dříve jich tu stávalo ještě mnohem více.  Mezi nejznámější patří Bramberk u jablonce nad Nisou nebo Štěpánka na vrcholu Hvězda. Ta je nejstarší jizerskou rozhlednou a dokonce se k ní váže i zajímavá pověst. Když ji kníže rohan začal v roce 1847 stavět na počest rakouského arcivévody Štěpána, tak po nějaké době nechal stavbu přerušit, protože mu stará cikánka předpověděla, že jakmile stavbu dokončí zemře. Kníže ji přece jen po 45 letech dokončil a pouhý jeden měsíc poté se skutečně odebral na věčnost.

  Rozhledny stojí i v sousedních Lužických horách. Namátkou zmíním Jedlovou,  z které je pěkný výhled, o čem jsem se skutečně přesvědčil na podzim 2000, když jsme tu byli s oddílem na výpravě. Rozhleden v České republice i nadále přibývá. Svědčí o tom i naše nejvýše položená rozhledna na Šumavském vrcholu Poledník 1315 m nad mořem. Byla vlastně postavena již v šedesátých letech 20. století, ale pro úplně jiný účel. V dobách studené války sloužila k protivzdušné obraně státu. Když však padla železná opona , byla zrekonstruována a v roce 1998 otevřena pro veřejnost.  Pokud byste se k ní chtěli dostat, museli byste se vydat buď z Prášil nebo z Modravy. Cesta je však dlouhá proto můžete použít i moderní dopravní prostředek, který stále častěji patří k výbavě každého turisty - horské kolo. Přeji vám šťastnou cestu.

S použitím publikace Vladimíra pohorského "Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech" připravil

Libor Čermák

 

Související články o zajímavých místech

Kam na výlet

Závan pohádkové atmosféry

Tajemná Praha

Tajemné Krkonoše

Tajemná Šumava

Tajemné Jeseníky