Tak je to tady! Po více než sedmdesáti letech se Mezinárodní astronomická unie rozhodla, že usnadní žákům předměty, v kterých se seznamují s vesmírem a vyškrtla tak ze seznamu planet Pluto. Už se nebudou učit devět planet, ale jen osm. Podle mého názoru jim to však naopak místo ulehčení způsobí v hlavách zmatek. Už vidím ty znejistěné pohledy malých školáků, kteří se sotva naučili vyjmenovat planety sluneční soustavy a teď najednou byli postaveni před zvláštní záhadu. Kam se podělo to Pluto? To uletělo ze sluneční soustavy? Nebo se nějak rozpadlo? Nebo nám ho ukradli mimozemšťané? Nevím, jak pochopí to, že mu ten status odebrala Mezinárodní astronomická unie jakýmsi hlasováním obdobným jako v parlamentu. No dobře, astronomové, kteří zastávali názor, že Pluto je příliš malé na to, aby bylo planetou, jistě odjížděli z pražské konference spokojeni. Planeta je podle nové definice kulové těleso, které obíhá kolem Slunce a na okolní tělesa působí svojí gravitací. Avšak, co bude dál? Nehrozí někdy v budoucnu, že podobný osud, jako dnes Pluto, potká třeba takový Merkur? Když budou vědci chtít, jistě své argumenty pro jeho vyřazení z rodiny planet najdou. Namátkou:

- jeho průměr je jen dvakrát větší než průměr onoho vyřazeného Pluta.

- dokonce i některé měsíce planet (Ganymed, Titan, Kalisto) jsou stejně velké a dokonce i větší než samotný Merkur

- na rozdíl od Pluta, které jich má nejméně tři, Merkur nemá žádnou přirozenou družici a tudíž na ně nemůže působit svojí gravitací

- a třeba i další.

Je však ale možné, že ani já, ani média jsme tuto změnu docela dobře nepochopili. Ono totiž ve skutečnosti Pluto dostalo jakýsi nový status - „trpasličí planeta“.Ve sluneční soustavě tak máme tři druhy planet:

-terestrické planety: Merkur, Venuše, Země a Mars

-obří planety: Jupiter, Saturn, Uran, Neptun

-trpasličí planety: Pluto, 2003 ub313 (Xena), možná i Sedna, Ceres a další

Takže sám za sebe můžu říci, že mne osobně by vůbec nevadilo, kdyby citování planet sluneční soustavy bylo následující: Merkur, Venuše, Země, Mars, Ceres, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto, Xena, Sedna.

            A co těm dětem? Myslím, že také ne, že se Pluto odnaučovat říkat mezi planetami nemusí. Alespoň uvidí, že výzkum sluneční soustavy jde dopředu.

 

Libor Čermák

související články

Planeta Pluto ná tři měsíce!

Tajuplné čtveřice ve sluneční soustavě.   

Ztratí sluneční soustava své planety?

Hledání nové planety

Desátá planeta snad už konečně objevena!