Kolik planet má vlastně sluneční soustava? To v současné době nedokáže říct pořádně nikdo. Nejen, že je velice pravděpodobné, že mnohá tělesa na okraji naší planetární soustavy se dosud ještě nepodařilo nalézt, ale s objevem tamějších nových těles se znovu objevil názor, zda vůbec zachovat Plutu status planety, protože takových těles je tam prý údajně více. Pluto je relativně malá planeta. Její velikost je necelých 2400 km. A nyní se objevila Xena, jejíž velikost je z velkou pravděpodobností větší. Tedy zákonitě, pokud to je větší těleso, mělo by se začít bouchat šampaňské, neboť byla objevena jubilejní desátá planeta sluneční soustavy. Bohužel mnozí vědci by však díky Xeně naopak udělali pravý opak. Neschválit ji jako planetu a tím pádem vyloučit z řad planet i Pluto. 

Chtěl bych jen připomenout, že nově objevené těleso má odhadovanou velikost 2390 - 5000 km. Nyní si pozorně všimněte horní hranice. Kdyby se náhodou potvrdilo, že by nově objevené těleso 2003 UB313 bylo velké takto, tak by dokonce bylo větší než planeta Merkur! A teď se vás zeptám, pánové astronomové a astrofyzikové, nechtělo by se vám vyškrtnout ze seznamu planet i Merkur? 

Jistě by se vám podařilo najít dostatek důvodů. Například: Je to po Plutu nejmenší planeta, některé měsíce Jupitera a Saturna jsou dokonce větší než toto těleso, Merkur nemá žádnou přirozenou družici a další. Pak by možná přišel na řadu Mars, Venuše a ...

Jistě se mnou souhlasíte, že je to nesmysl. Merkur je považován za planetu už od dávných dob. 

Pluto bylo objeveno sice v roce 1930, ale je všeobecně za planetu považováno. Děti se o ní jako o planetě učí ve škole, jako o planetě o ní čteme v nejrůznějších astronomických publikací. Zkrátka a dobře, Pluto jako planeta je v lidech zakořeněna a bylo by dost naivní si myslet, že nějaké hlasovaní astronomů, by celému lidstvu změnilo zakořeněnou frázi "planeta Pluto".

Chtěl bych ještě upozornit na jeden zajímavý nový objev týkající se této planety, který odpůrcům planetárního statusu Pluta jistě moc nepřidá. 

Kdybych mohl předložit svojí definici planety sluneční soustavy, tak by to bylo to těleso, jehož hmotnost je větší nebo rovno 0,02 hmotnosti Země a současně obíhá kolem Slunce. 

Toto je právě hmotnost Pluta. A i kdyby se náhodou stalo, že by astronomové Pluto z řad planet vyškrtli, tak pro mne to bude planeta i nadále a vždy, když budu o tomto tělese někde povídat nebo psát, budu ho za planetu považovat! 

Proč jsem však zásadně proti, je právě to, že se o ní učí děti ve škole. Umíte si představit ten zmatek v dětských hlavách, když jim řekněte, že planet už není devět, jak se dosavad učili, ale jen osm?