O bruslení

V minulém čísle jsem psal o lyžování a tím jsem načal nový seriál tentokrát o sportech. V tomto čísle bych se chtěl věnovat dalšímu zimnímu sportu, který je, myslím, naší městské části přece jenom trošku bližší než lyžování a tím je bruslení. Příroda nám zde nenadělila horské svahy, jako třeba ve Špindlerově Mlýně, ale místo se v okolí Uhříněvsi nachází několik rybníků (Nadýmač, Vodice nebo Podleský rybník), které když v zimně zamrznou, dokážou tak nejen mnoha dětem zpestřit zimní radovánky. Proto nejen tady , ale všude kde to jde, se ti, kterým jde o sportovní vyžití, scházejí na zamrzlých vodních plochách a tam bruslí, a když to neumí, tak se alespoň kloužou.

A bylo tomu tak i v dávných dobách, protože ve Skandinávii, v Anglii, v Rusku a dokonce i u nás byly objeveny pravěké nálezy jakých si „prabruslí“ vyrobených z kostí. Později pak přišli Keltové, kteří prosluli tím, že uměli zpracovávat železo. A tak je před dvěma tisíciletími napadl geniální vynález železného pásku, který, jestliže se zasadí do dřevěné destičky, umožní rychlý pohyb na ledě. A předchůdkyně našich bruslí byly na světě.

Bruslilo se i ve středověku, tehdy to bylo především pro pobavení. První bruslařský klub byl založen roku 1742 v Edinburghu a u nás tomu bylo v roce 1889, kdy dr. Ořovský založil v Praze Bruslařský závodní klub. Dalším důležitým mezníkem byl rok 1931, kdy bylo v Praze na Štvanici otevřeno první umělé kluziště. A to už postupně přicházely na scénu jednotlivé bruslařské sporty, jako krasobruslení, rychlobruslení nebo snad nejpopulárnější sport na bruslích – lední hokej. Ten u nás Čechách zakořenil tak, že pokud se dnes někde objeví nějaká charakteristika České republiky, tak se tam, kromě, piva a skla objeví i tento kolektivní sport. Však jsme již byli desetkrát mistry světa v ledním hokeji ( v letech 1947, 1949, 1972, 1976, 1977, 1985, 1996, 1999, 2000 a 2001) a v roce 1998 vítězi olympijského turnaje století v Naganu. Můžeme se pochlubit i zvučnými hokejovými jmény.

Pro některé lidi je však bruslení na ledě málo, proto si vymysleli brusle kolečkové nejprve dvouřadé a v poslední době je vylepšili na jednořadé in line brusle. Ale o tom zas někdy příště.

Libor Čermák

Zdroj: www.krasobrusleniusk.cz

Související články o sportu

O lyžování

Turistika