Tajuplné objekty na Marsu, to není jen tvář a velká pětiboká pyramida v oblasti Cydonia. Jsou tu i desítky dalších zajímavých a podobných útvarů, které se nalézají v nejrůznějších místech čtvrté planety. V knize J. Lenkové a kolektivu "Velká kniha Tajemství a záhad", jsem našel soupis bezmála čtyřiceti různých míst a podivných objektů. Bohužel však jen o málu existuje tolik fotografií, tolik rozborů, jako o Cydonii (i zde). Ovšem letos přišel doslova dar z čistého nebe. Tím je interaktivní mapa Marsu www.google.com/mars, kde si každý může prohlédnout jakoukoliv oblast této planety. Může si i vyzkoušet, jaké je to být třeba takovým Richardem Hoaglandem a pokusit se najít třeba i nové tajuplné objekty. 

Já jsem to již vyzkoušel a výsledky se skutečně dostavily. Chtěl bych zde představit některé zajímavé objekty, které jsem tímto způsobem našel. Nejlepší je si přepnout na infrared.

Prvním je "Tajuplný obrazec" přímo pod jednom z největších marťanských vrcholů Ascraeus Mons. Nalézá se na východ od kráteru této vyhaslé sopky a také jako by němu ukazoval. (viz 1. fotografie)

 

Druhým místem, na které bych chtěl upozornit, je "pyramidové město" podobné Cydonii. Nalézá se v rovníkové oblasti marsu severovýchodně od kráteru "Escalante crater" (viz 2. fotografie)

Třetím je něco jako další "Tvář" tentokrát v oblasti Ganges Chasma (3. fotografie). Je tam zřetelně vidět mandlovitý tvar hlavy, obě oči, nos a ústa. Zajímavé je, že její osa vede ve směru sever - jih.

Čtvrtý útvar se nachází v téže oblasti zhruba na jihovýchod od tváře. Je to útvar, jenž je rovněž  orientován ve směru sever - jih. Má ovšem od okolních objektů zcela jinou tmavší barvu. Když jsem ji našel, tak první, co mne napadlo, je "vesmírná sonda v písku" (viz 4. fotografie). 

 

Další podivný objekt jsem našel přímo jižně pod pohořím Amazonis Menza. Vypadá opět jak pyramida. Ovšem tak, jako bychom se na ni dívali z nějakého vyvýšeného místa z dálky. Docela dobře bychom si mohli pod ní představit třeba Cheopsovu pyramidu. Má to však menší háček. Jedná se o fotografii satelitní, tudíž přímo seshora. Takže to musí být hodně zajímavá skála, snad přímo zvláštní převis.

U Pohoří Amazonis Menza ještě zůstaneme. Přesuňme se však na jeho východ. Tam ta oblast vypadá, jako obdélník, ve kterém je zřetelně vidět jakési "X" nebo "K" Bohužel v infrared, zatím nejsou na mapě všechna místa, tak sem prozatím dávám obrázek v "elevation", kde jsou barevně rozlišeny výškové rozdíly. Snad ještě zajímavost, že osa tohoto obrazce ukazuje zhruba na onu zajímavou skálu, o které jsem se zmiňoval výše.

 

Jakmile zas na Marsu něco zajímavého naleznu, budu hned informovat.

 

 

fotografie z: www.google.com/mars  

 

Doporučuji též: 

Umírá tvář na Marsu?

Život na Marsu

www.sweb.cz/cermak.libor