Milí přátelé života mimo Zemi, 

chtěl bych Vám zde připomenout jednu událost starou téměř deset let. Možná si na ní ještě vzpomenete. Byl 8. srpen 1996 a světovou vědu zasáhla senzační zpráva. "Na Marsu byl v minulosti život." O co šlo? Začneme pěkně popořádku. 

V roce 1984 byl na Antarktidě.objeven meteorit zhruba o velikosti bramboru a podle místa svého nálezu Allen Hills pojmenován  ALH 84001.Celá událost vlastně začíná před 15 miliony lety, kdy se s Marsem srazil velký meteorit, čímž se z rudé planety uvolnilo do vesmíru určitý počet jeho úlomků. Jedním z nich byl i tento kámen, který se pohyboval vesmírem a před 13 tisíci lety se zřítil na Zem. Protože na Antarktidě je věčný led, tak se tam spadlé meteority hledají velice dobře. Tak byl nalezen i ALH 84001. Vědci z NASA, Open University a Přírodovědného muzea v Londýně potvrdili na základě jeho složení, že tato hornina skutečně pochází z Marsu. Ovšem to nebylo vše, co tento tajuplný meteorit skýtal. Nechme však mluvit ředitele NASA Daniela Goldina:"Učinili jsme ohromující objev, který poukazuje na to, že na Marsu existovala primitivní forma mikroskopického života před více než třemi miliardami let. Chtěl bych, aby každému bylo jasné, že nemluvíme o malých zelených mužíčcích, jsou to extrémně malé jednobuněčné struktury, které se podobají pozemským bakteriím." Ano, vždyť tyto fosílie byly nalezeny právě v tomto meteoritu. 

O devět týdnů později oznámil dr. David McKay z Johnsonova výzkumného centra v Houstonu, že stopy organického života byly nalezeny i v dalším, o něco mladším meteoritu z Marsu. 

Je pravda, že pro mnohé je život na jiném tělese kromě Země velmi tvrdou pravdou, s kterou se velmi neradi smiřují. A tak i dnes se tu a tam vyskytnou tací, kteří se tyto poznatky pokouší zpochybnět. Tak se například stalo v červenci tohoto roku (2005), kdy dvojice amerických vědců přišla z hypotézou, že na Marsu prý nikdy nebylo dostatečně teplo, aby se tam vytvořily podmínky pro vznik života. 

Co k tomu dodat? Nic víc, že i kdyby jejich hypotéza byla správná, tak i zde na zemi byl objeven život v tak extrémních podmínkách, v kterých ho vědci původně ani nepředpokládali (ledovce, polární oblasti, sopky apod.). Tak proč hned tuto hypotézu spojovat s otázkou na Marsu? Naštěstí však existují i hypotézy, které tvrdí opak. Například dr. Monica Gradyová z Přírodovědného muzea v Londýně ve své studii tvrdí, že klima na Marsu bylo kdysi teplé a vlhké. A až neznámá katastrofa učinila z Marsu to, co tam známe dnes. O tom, že na Marsu bylo dříve tepleji než dnes, svědčí i vyschlá říční koryta, které se na povrchu Marsu vyskytují všude možně. V nejmohutnějším korytě dokonce teklo až deseti tisíckrát více vody než je tomu v řece Mississippi při soutoku s Mexickým zálivem! Dnes se voda na Marsu vyskytuje hlavně v polárních čepičkách ve formě jinovatky a také patrně pod povrchem. 

Je zajímavé, že máme k dispozici indicie, že život na Marsu by mohl být i nyní! Zatím tu nejdůležitější učinili vědci z observatoře na Havaji a z observatoře z Gemini South v Chile. S použitím výkonných  infračervených teleskopů zjistili, že v atmosféře Marsu je přítomný methan (více zde) Což, jak známo, je organická uhlovodíková sloučenina. Tuto skutečnost  potvrdila i sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Mars Express. Ten však není v atmosféře Marsu stabilní, což svědčí o tom, že se tam musí nějakým způsobem obnovovat. Co to může znamenat? Jsou dvě možná vysvětlení, obě však jsou pro naší věc velice příhodné. Buď se jedná o aktivní sopečnou činnost a nebo ho můžou produkovat přímo mikroby. Pokud by za tím nebyly mikroby, ale ona sopečná činnost, tak by se dalo předpokládat, že by se díky tomu mohlo vytvořit podpovrchové teplo, čím by se opět vytvořili příznivější podmínky pro vznik života. Jenomže žádná ze sond, která dosud na rudé planetě pátrala, zatím neobjevila, že by tam někde existovala aktivní vulkanická činnost. 

O přítomnosti mimozemských mikroorganismů pátrají i sondy vyslané k Marsu. Zatím je jejich výzkum negativní, ale to neznamená, že tam život není. Vždyť dokonce dodatečně, po čtvrt století, bylo zjištěno neurobiologem Josephem Millerem z univerzity v Jižní Karolíně, že jeden z pokusů, který měla v sedmdesátých letech učinit na povrchu Marsu sonda Viking, neskončil negativně! Vědec zjistil, že během jednoho pokusu došlo ze zkoumaného vzorku k bouřlivému uvolnění oxidu uhličitého, což by mohl být produkt metabolických funkcí! 

Začátkem tohoto roku se konala v Paříži konference, jejichž obsahem byl právě život na Marsu (Více zde.). Zúčastnilo se ho téměř tři stovky astronomů a odborníku na Mars a život na Marsu. Jeho součástí bylo i hlasování, zda si myslí, že na Marsu byl v minulosti život. Tři čtvrtiny z nich dalo životu na Marsu v minulosti souhlas. A čtvrtina vědců se přiznala, že je přesvědčena, že tam život existuje i v současnosti. 

V každém případě jsem přesvědčen, že na rudé planetě nás ještě čeká v budoucnosti nejedno překvapení. Až se konečně dozvíme pravdu, bude to jistě důležitý prvek o postavení pozemského života ve vesmíru.

 

Libor Čermák       

Zdroje:

Potvrdí sondy život na Marsu?: Magazín 2000 č. 11, ročník 1996

von Däniken E.:Zlomek času: Euromedia Group, k.s -Knižní klub, Praha, 2005

Lenková J.: Po stopách Bohů, Velká kniha tajemství a záhad, Regia, Praha 2001

Novinky - ESA: v atmosféře Marsu je metan

Život na Marsu?

Život na Marsu neměl kvůli mrazu šanci

Objevení života na Marsu už není jenom fantazií!

 

Doporučuji též: 

Umírá tvář na Marsu?

www.sweb.cz/cermak.libor