Jestliže jsem v posledním čísle psal o bruslení, jakožto zimním sportu, používaném při hokeji, krasobruslení, či rychlobruslení, měl bych se zmínit o jeho suché podobě, která v posledních letech uchvátila na celém světě více než 30 milionů lidí. Začalo to nejprve v roce 

1863, kdy Američan J. L. Plimton vymyslel dvojosé kolečkové brusle s dvěmi kolečky na obou stranách. Ovšem profesionální  hokejisti potřebovali pro svůj trénink jiné brusle, takové, které by jim co nejvíce nahradili brusle na led. A tak se asi před dvaceti lety objevily moderní, in line (jednořadé)  kolečkové brusle, které v průběhu devadesátých let dobyly snad celý svět.

Byla jich plná Amerika i Evropa a často na nich byly vidět i známé osobnosti. Stal se z toho nejen nový sport, který byl v roce 1996 zařazen mezi exhibiční sporty na Letních olympijských hrách v Atlantě, ale i pro většinu jeho příznivců alternativním dopravním prostředkem na cestě do školy nebo do zaměstnání či dokonce novým životním stylem. Milovníci inlajnů zaplnili nejen taková místa jako (viz tajenka křížovky v UZ 3/2003) nebo okolí Brandenburské brány v Berlíně, ale každé volnější prostranství začínalo být pomalu jejich. Dokonce i zde v Uhříněvsi každou chvíli potkám ať už skupinky nebo jednotlivce, kteří tomuto sportu též propadli. Jediné, co mi na nich vadí, je to, když je vidím jet jen tak nalehko, bez ničeho, co by je chránilo před případnou nehodou. Chrániče na rukou, na loktech, na kolenou a  přilba přeci nejsou nic, za co by se měli stydět. Naopak, dnes už by se dalo říct, že to jsou běžné součásti bruslařské módy, stejně tak jako šortky či dlouhá pestrobarevná trička.

 A brusle? Ty bychom mohli rozdělit na takové dva hlavní druhy: přaskáče a šněrovací. Jaké si vybrat? Oba dva druhy mají svoje výhody. Šněrovací jsou lehčí a lépe se nazouvají a vyzouvají. Přaskáče jsou sice  robusnější, ale zase jsou  pevnější. Tak jaké zvolit, to nechám na každém individuálně. Při koupi bruslí se však nesmí zapomenout, aby v nich noha dobře seděla, to znamená, aby bota nebyla ani velká ani malá. Když už si je někdo pořídí, nesmí zapomenout ani na to, že pro pěkný pocit ze svého sportování, bude muset i něco obětovat. Například pravidelně čistit ložiska a kontrolovat  kolečka, zda nejsou příliš ojeté a pak je  vyměnit za nové.

A nazávěr bych vám už jen popřál pěknou jízdu a začátečníkům, kterým bruslení zatím ještě nejde, vzkázal, nezoufejte, každé začátky jsou těžké.

 

Libor Čermák

 

Prameny: Martin Harjung, Atha Athanasiaids: Kolečkové brusle - sport  a zábava pro každého

                 Cam Millar: In-line bruslení pro začátečníky i pokročilé     

 

Související články o sportu

O lyžování

Turistika

O bruslení