Začátkem července 2007 jsem se dozvěděl, že pod Drábskými světničkami v Českém ráji vznikl  první obrazec v obilí v této sezóně. To mi samozřejmě nedalo a v sobotu 14.7.2007 jsem se tam vydal vlakem, a to s tím, že i navštívím ono skalní město Mužský-Příhrazy.

     Vystoupil jsem ve stanici Březina. Je velice zajímavé, že okolí Drábských světniček bylo osídleno už od pravěku. Na příklad u této obce Březina je žárové pohřebiště lidu popelnicových polí (7.-5. století před naším letopočtem).   Podle informací, které jsem měl, se měl první letošní agrosymbol nalézat mezi obcemi s tajuplnými názvy "Honsob" a "Dneboh". Když už jsme u místních názvů, není bez zajímavosti, že asi tři kilometry od těchto lokalit se nalézá obec s příznačným názvem "Kruh"

    Tak jsem se tedy v Honsobu zeptal, kde by se ten obrazec měl nalézat, a zde jsem od jednoho místního obyvatele dostal dostal přesnou informaci: Podejít dálnici a hned na dalším poli je ten obrazec. Měl jsem však menší smůlu, neboť, když jsem přišel k poli, tak ho zrovna hnojili. Tak jsem musel asi tři čtvrtě  hodiny počkat, než zemědělci odjedou. A pak už mi v návštěvě obrazce nic nebránilo.

    Více viz fotoalbum.

 

 

   

 

obrazec byl složitý a docela veliký

  Zde je vidět položení obilí v satelitních kruzích    

Zvlášť mne překvapilo stojící obilí v místech křížení cestiček

 

Stolová hora  s Drábskými světničkami, čedičovým vrcholem Mužský a dalšími skalními útvary (foceno z agrosymbolu)

 

   

 

Detail středu centrálního kruhu obrazce

  Detail rozhraní mezi stojícím a polehlým obilím     Další detail křížení cestiček  

Detail hlavního obvodového kruhu

 

   

 

Detail cestiček

 

Detail kruhů

   

Další detail rozhraní mezi stojícím a polehlým obilím

 

Další detail křížení cestiček

 

   

 

Toto není žádný kruh ze stromů v lese, ale cestou z Dnebohu na Drábské světničky jdeme kolem místa, kde 27. června 1926 došlo k největšímu sesuvu půdy, který tehdy zničil jedenáct usedlostí.Tento "opilý les" tomu může dosvěčit.

 

Po chvíli se po cestě setkáváme s prvními skalními útvary Drábských světniček

   

Jedinečné skalní útvary, jakých je v severní polovině Čech spousta, začaly vznikat již v druhohorách, když sem zasahovalo křídové moře.  Když ustoupilo, tak zbylý písek vlivem geologických pochodu se přeměnil na tyto skály. (více viz  zde)

 

Pohled z Drábských světniček na obrazec v obilí. Nalézá se hned na tom nejbližším poli před dálnicí (ve směru k zadnímu rohu). Bohužel můj mobil, se kterým jsem fotky pořizoval , neumí tak dobře přibližovat 

 

   

 

Drábské světničky byly osídleny již od pravěku. Nejprve zde bylo pravěké sídliště, pak slovanské hradiště a ve středověku dřevěný hrad, založený ve 13. století. Zachovalo se přes třicet skalních místností.

 

 

Dnes tento jedinečný skalní útvar přitahuje především turisty, horolezce a romantiky. Díky soustavám lávek a žebříků, se lze dobře prolézt i tady.

   

Nedaleký skalní útvar Klamorna byl též osídlen již v pravěku.   Zachovalo se hradiště se třemi místnostmi vytesanými do skály. Obýváno bylo již 3000 let před naším letopočtem. Zachovala se i 5 m hluboká cisterna.Našli se i střepy nordické kultury.

 

Z Klamorny je  nádherný výhled na tento skalní útvar , nedalekou obec Dneboh a celé širé okolí.

 

   

 

Toto je zbytek tzv. Píčova statku, který zde stával asi od 16. století. od  začátku 18. století jsou zprávy, že ji zdědil Jan Píč.

Co je však zajímavé, je to, že ten, kdo zde v 19. století zahajoval archeologický průzkum byl ředitel oddělení prehistorie Národního muzea jménem Josef Ladislav Píč

  Opět ruiny Píčova statku. Ten se nalézá pod výšinným sídlištěm a hradištěm "Hrada", které bylo osídleno již v pozdní době kamenné ( cca 5000 let před naším letopočtem). Dále v době slovanské a ve střední době hradištní ( zhruba 9. stol n.l.). 

 

   

Zase jedna z četných vyhlídek, ze které můžeme spatřit  nádherná skalní panoramata, dále Bezděz, Ralsko nebo Ještěd.

 

A na závěr moje maličkost  vyfocená  v Příhrazských skálách (cca 2 km východně od chaty a restaurace "Krásná vyhlídka"

Tady se můžete podívat i na mapu této oblasti 

Pokud se někde objeví kruh v obilí, tak já pravidelně sleduji, zda se tam neobjeví nějaké další geometrické souvislosti. A zde?

1. Agrosymbol se nalézá na západ od Drábských světniček, Starých hradů v Příhrazských skálách a čedičové vyvřeliny Vyskeř

2. Leží cca 11 km jižně od Letařovic, kde je sídliště z mladší doby kamenné a hradiště slovanů

 

Libor Čermák

použitá literatura: Soubor turistických map: mapa č. 13 Český ráj a Poděbradsko, Kartografie Praha, 1998

místní tabule