Před dávnými a dávnými časy, kdy vznikala naše sluneční soustava, tak Slunce započalo svojí cestu Mléčnou dráhou. Cestovalo skrz celou galaxii a k tomu mělo na starost své čtyři malé brášky. Největšího Jupitera, o něco menšího Saturna a nejmenší dvojčata Urana s Neptunem. Vtom si všimlo, že Jupiter a Saturn jsou stále tlustší a tlustší. Pokud to tak půjde dál, tak jim cesta Mléčnou dráhou, za chvíli ani nepůjde. Co s nimi dělat? Proto se rozhodlo zeptat u své druhé sousedky Barnardovy hvězdy v souhvězdí Hadonoše, která sice malinká, ale za to, tak rychlá, že triumfne jakoukoliv jinou hvězdu.

„Ahoj Barnadko, ty jsi ze všech hvězd zřejmě ta nejrychlejší, poraď mi, prosím, co mám dělat, aby mí bráškové pořád nepřibírali?“

„No, že jsi to ty, tak já ti poradím.“ Odpověděla Barnardka,“ běž k Polárce do souhvězdí Malého vozu a  tam mají obchod ze sportovními potřebami. Určitě ti poradí, co by bylo pro ty kluky nejlepší“

Sluníčko poděkovalo za tuto radu a ihned se vydalo tam, kam ji Barnadka poslala. Když tam přišlo, tak pozdravilo tetu Polárku.

.„Ahoj Sluníčko, co bys sis přálo?“ A Sluníčko se hned zeptalo, jestli tam nemají nějaké sportovní náčiní, vhodné pro oba kluky.

„No, měla bych tu něco pro ně a myslím, že by je to mohlo i bavit.“

Pak sáhla někam pod pult a vyndala podivné boty, které byly zvláštní tím, že měly na noze čtyři kolečka umístěné jaksi v jedné řadě.

„Půjč si je, ať si to vyzkouší a ať na nich jezdí. Budeš vidět, jak s tloustnutím bude konec“

„No, to je bezvadný, Polárko, já jim ty boty vezmu.“

„To nejsou boty, ledajaké. říká se jí inline brusle. Tak ať se na nich brzy naučí! Přijdu se podívat, jak jim to jde.“

Sluníčko poděkovalo a vyrazilo zpět.

Jupiterovi a Saturnovi se to samozřejmě moc líbilo. A hned, že si je musí vyzkoušet. Nazuli si je a jen tak halabala zapnuli. Ze začátku jim to docela i šlo. Avšak, pak v nich měli jet po Mléčné dráze. Začali s nimi jezdit pořád sem a tam, nahoru a dolů, až se ocitli na jedné z křižovatek spirálních ramen. Sluníčko s malými dvojčaty utíkalo za nimi, protože začalo tušit neštěstí. A samozřejmě se nemýlilo. Saturn své inlajny tak rozjel, že je najednou nemohl ubrzdit, až vrazil vší silou do Jupitera. A samozřejmě oba dopadli neslavně. Pořádně si natloukli. Navíc Jupiterovi vyklouzla z nohy levá bota a větším obloučkem si to namířila ke Sluníčku. To mělo co dělat, aby ji nepraštila.  A Saturnovi? Tomu vyklouzly hned obě! Lévá letěla, také ke Sluníčku, avšak už ne tak daleko. Zato pravá brusle přelétla aby pozorující brášky Urana a Neptuna a letěla za ně bůhvíkam. Navíc i Jupiter doplatil na srážku a to tak, že mu na tváři zůstala velká červená jizva. A co ty rozbité brusličky? Vždyť do dnes jsou patrné, i když z nich zůstala jen  kolečka! Ty z levé Jupiterovy boty jsou planety Merkur, Venuše, Země a Mars. A i tu pravou brusli, která mu nevyklouzla, má Jupiter dodnes. Jsou to jeho čtyři Galileovy měsíce Io, Europa, Ganymed, Kallisto.

A co ty Saturnuvy brusle? Protože ten je menší, tak menší samozřejmě byla i jeho kolečka. Ty z levé nohy, to jsou čtyři největší asteroidy mezi Marsem a Jupiterem s názvem Ceres, Pallas, Juno, Vesta. A ty z té pravé nohy, to jsou čtyři nově objevené trpasličí planety v takzvaném Kuiperově pásu. Jsou to Pluto, Quaoar, Xena a Sedna.

            A jak to dopadlo s našimi bruslícími planetami dál? Sluníčko bylo rádo, že kluky bruslení baví. A tak jim pořídilo inlajny nové. A to nakonec i malému Uranovi a Neptunovi. Proto mají všechny tyto čtyři obří  planety tolik malých měsíčků. Ale navíc mají ještě něco. Sluníčko si dobře pamatovalo tu nehodu Saturna s Jupiterem a tak jim všem sehnalo pěkné chrániče v podobě efektních prstenců, které si každá s planet musela navléci na sebe a dále bruslit jen s nimi. A ten největší samozřejmě dostal nešika Saturn.

 

Libor Čermák

      Související články:

O bruslení

Sport na osmi kolečkách