Místa a osoby v této povídce jsou vymyšlené, ale jsou inspirovány záhadami, odehrávajícími se každé léto kolem nás.

1. kapitola

     

 

   Slunce již dávno zašlo,  příroda se pomalu začala uchylovat ke spánku a nedalekým lesem bylo slyšet, jak se lehký  větřík pozvolna  protahuje mezi větvemi stromů. Právě nastala ta tajemná hodina mezi psem a vlkem, to znamená, že nebylo ani šero ani tma. Kempem to ještě znělo  štamgasty popíjejícími v bufetu svůj oblíbený mok a občas se ozval i nějaký kytarista, k němuž se přidávali i další táborníci. 

   Venku seděli i naši přátelé, kteří se rozhodli, že stráví prázdniny poznávacími výlety, uspořádanými ve jménu záhad a mystérií. Ne nadarmo si vybrali místní kemp u Kapřího rybníka, pojmenovaného podle blízkého městečka. Nedaleko od nich se nalézá vršek, známý jako keltské hradiště Borovec, vzniklé někdy ve třetím stoletím před naším letopočtem. Jeho stále ještě dobře zachovalé elipsovité valy byly oblíbenou turistickou zajímavostí, kam směřovali kroky nejednoho archeologického i  záhadologického badatele.  Noci trávené pod strání tohoto pravěkého skvostu budou jistě o to tajemnější. Nemluvě o tom, že tento kraj byl známý i každoročním výskytem záhadných kruhů v obilí, které mu dodávali na mystičnosti.

  Oba kluci seděli u ohně, jehož oranžové světlo dokázalo po okolí házet docela strašidelné stíny. To našim přátelům připadalo velice mystické, a tak se společně oddávali tomuto překrásnému letnímu večeru . Dominik byl ponořen do hvězdné oblohy a pomalu si prohlížel právě se objevující hvězdy a hledal nejprve Velký Vůz, pak Kasiopeu, Labuť, Lva, Orla a Lyru. Potom přišli na řadu Herkules, Severní koruna, Pegas a Andromeda.

"Podívej se Vojto na tu nádheru, těch hvězd na obloze. Kolik tam asi u těch milionů a miliard hvězd musí být života."

" No určitě tam něco bude. To, že ve vesmíru život existuje, jsi přeci důkazem ty sám!"

"Cože? Jak to myslíš?"

"No, jednoduše. Kdyby ve vesmíru neměl život existovat, tak proč vůbec existuješ ty? Vždyť i ty jsi nedílnou součástí vesmíru!"

"No to je chytrý, dávám ti úplně za pravdu. Představ si ale, že bys byl mimozemšťan a letěl bys od támhletý jasný hvězdy.."

"To, je Vega, Domčo"

"Třeba k támhleté..."

"To je zas Arkturus v Pasýři"

"Vždyť já vím, souhvězdí mám zmáklé na jedničku." a při tom ukazoval spojnici mezi oběmi hvězdami na obloze.

"Co myslíš, Vojto, mohli bychom vidět taky nějaké to ufíčko? Já bych si to strašně přál  nějaké vidět."

"Musíš sledovat oblohu a třeba se ti něco poštěstí."

"Možná že žádné ufíčko neuvidíme, to je jedno, ale piktográmek ten bysme snad zítra konečně vidět mohli, vždyť bude 1. srpen nebo-li lugnasad, třetí nejvýznamnější keltský svátek."

"A ty myslíš, že by se v ten den něco mohlo objevit?"

"No jistě vzpomínáš před  lety na Kolinec? Tehdy to přece začlo a na lugnasad."

"Kéž by, Domčo, ale zatím nic."

"To má jistě Kovovec radost. Vzpomínáš si, jak ses s ním na začátku prázdnin pohádal, když ti tvrdil, že to všechno dějí lanějací cicrclemagoři, nebo jak jim to říkal?"

"Circlemakeři, vždyť ten neví o čem mluví, myslíš si, že si  byl někdy osobně nějaký obrazec v obilí prohlídnout?"

   Dominikovi se pozvolna chtělo spát, a tak se rozhodl, že  si dnes naposled udělá svojí potřebu a šup do spacáku, zítra je čeká docela náročný výlet na Stříbrný vrch.